GSM operatörlerinden taksitle telefon alıp satma dönemi bitti!

TBMM meclisinden geçen yeni torba yasaya göre, Turkcell, Vodafone yada Türk Telekom gibi GSM operatörlerinden taksitle satın alınan akıllı telefonların, borçlarının tamamı bitmeden satılmasına yasak geldi.

GSM operatörlerinden taksitle telefon alıp satma dönemi bitti!
yayın tarihi
22 Temmuz 2019

Yürürlüğe giren bu yeni yasa ile birlikte GSM operatörlerinden hattınız üzerine satın aldığınız yeni akıllı telefonlarınızı borçları bitmeden satamayacaksınız.

Bilindiği üzere son dönemlerde TBMM akıllı telefon sektörünü ilgilendiren bir çok yasa çıkartıyor.

Geçtiğimiz haftalarda klonlanmış IMEI'li telefonların kapatılması ile ilgili yeni bir yasa çıkaran TBMM, şimdi ise bir çok kişinin farklı amaçlar üzerine, amacı dışında kullandığı bir uygulamanın sona ermesine neden olacak yeni bir torba yasa çıkardı.

Yeni çıkan bu yasaya göre; Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom gibi GSM operatörlerinden hattınız üzerine taksitle satın alınan akıllı telefonlara ait, borçların tamamı bitmeden başka birisine satılmasının önünü kesiyor.

Bu yasa tasarısına göre, GSM Hattınız üzerine taksitle satın almış olduğunuz cep telefonlarını, artık telefonun borcu bitmeden başka birisine satışınız imkansız hale getirildi.

GSM Hatları üzerine satın alınan akıllı telefonlar nakite çevriliyordu!

Bu yasa ile birlikte son zamanlarda nakit akışı sağlamak amacı ile hat üzerine satın alınarak nakite çevrilmek için satılan akıllı telefon satışlarının önüne geçilmiş olacak.

Yasadan önce, yüksek model akıllı telefonları Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom gibi GSM operatörleri üzerinden taksitle satın alan vatandaşlar, bu telefonu kutusundan bile çıkarmadan satabiliyorlardı.

Bu sayede ihtiyaçları doğrultusunda gerekli nakit parayı kolayca elde edebiliyorlardı.

Yeni çıkan bu torba yasa ile birlikte artık operatör şirketleri, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne telefonun sahibini ve akıllı telefona dair borç süresini sisteme kayıt edebilecek.


Telefonu satın alıp satsanız bile alan kişi kullanamayacak!

Siz hattınız üzerine bir akıllı telefon satın alıp bunu bir başkasına satmayı isteseniz bile satın alan kişi kullanamayacak.

Çünkü sizin satın aldığınız akıllı telefon, borcunuz bitene ve sistemde borç bilginiz bulunmayana kadar bir başkasına ait hattı çalıştıramayacak.

Kısacası artık satmak istediğiniz telefon satın alınan hat sahibi üzerine borcu bitene kadar kullanılmak zorunda.


Diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz;

Apple, artırılmış gerçeklik gözlüğü projesini iptal ettiğini duyurdu!

Yabancı E-ticaret Siteleri

Instagram'da en çok satılan ürün grupları

Ücretsiz WordPress WooCommerce E-ticaret Temaları

E-ticaret Satış Arttırma Yöntemleri

2.6K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Dünyanın en büyük arama motoru devi Google, akıllı telefonlar üzerinde yapay zeka yardımıyla hizmet veren radyo tarzı sesli haber sistemini kullanıcılarına duyurdu.
Geçen hafta Apple tarafından resmi olarak yeni bir güncelleme paketi olarak kullanıcıların hizmetine sunulan iOS 12.1.1 Apple kullanıcılarını hüsrana uğrattı.
Yeni tarzı ile kullanıcıları büyülemeyi hedefleyen Samsung görünüşe göre bunu başarmışa benziyor.
Samsung, Rize10, Rize20 ve Rize30 isminde 3 farklı akıllı telefon modeli için başvuru yaptı. Yapılan bu gizemli patent başvurusu için henüz samsung tarafından bir açıklama yapılmış değil.