E-ticarette "Güvenli Site Uygulaması" Dönemi Başlıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulunarak e-ticaretin geleceği hakkında bilgilere yer verdi. E-ticarette güvenli site uygulamasını oluşturduklarını açıklayan Pekcan, önümüzdeki hafta ya da en geç bu ay içerisinde e-ticarette güvenli site uygulamasının yürürlüğe gireceğini duyurdu.

E-ticarette "Güvenli Site Uygulaması" Dönemi Başlıyor
yayın tarihi
08 Aralık 2018

Türkiye'de hızla gelişmekte olan e-ticaret sektörüne yönelik atılan önemli adımlardan biride e-ticarette güvenli site uygulaması oldu.

Ticaret Bakanı Pekcan'ın yapmış olduğu açıklamalar şöyle;

Hızlı ve etkin kararlar alabiliyoruz. Örneğin doların ani hareketler yaptığı ağustos sonu eylül başı gibi, hemen toplanıp gece 23.30'da karar verip dış ticaretle ilgili 15 dakika içinde uygulamaya başladık.

100 günlük eylem planımızı başarılı bir şekilde tamamladık.Hazırladığımız ikinci 100 günlük eylem planımızı da Cumhurbaşkanlığına gönderdik İhracatta kasımda rekor kırmıştık.

Aralıkta da bunu artırarak, 2018'i rekorla kapatacağız. İharacatı tabana yayma çalışırken, uluslararası yatırımcıları ülkemize çağrıyoruz. Yabancılar açısından Türkiye'de kaçırılmayacak fırsatlar var.

Türkiye'ye yatırım için en doğru zamanKapasite kullanım oranlarımız da bu anlamda çok iyi. İhracatı KOBİ'lere, esnafa, zanaatkarlara yaymak için çalışmalar yapıyoruz.

Bu konuda birçok çalışmalarımız var. Artık yeni ihracatçı olacak firmalara animasyonlarla kolaydestek.gov.tr'de bu konuyu animasyonlarla, grafiklerle anlatıyoruz.

Yurt dışında 5 merkezde ve 15 sektörde Türk Ticaret Merkezi var.

Yeni hedefimiz 35 yerde daha açmak. Şirketlerin kuruluşunu, ticaret sicil müdürlükleri ile birikte gerçekleştiriyoruz.

E-ticarette yeni dönem başlıyor.

Hem maliyet hem de süreler düştü. E-ticareti güveni tesis etmek için "güvenli site damgasın"ı oluşturduk.

En kısa sürede bu da yürürlüğe girecek. Güvenli site damgasını içeren sitelerden güvenle alışveriş yapabilecekler. Sitelerin bir yerinde güvenli site damgası olacak.

Yetiştirebilirsek önümüzdeki hafta, ama en geç bu ay içerisinde güvenli site uygulaması uygulamaya başlanacak.

Türk Eximbank, yıl sonunda 44 milyar dolarlık kredi kullandırmış olacak. 2019'da bu rakamı 48 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz.

1.4K

OKUNMA

/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAKALELER

Software AG Innovation Tour 2018'in İstanbul ayağı, iş dünyasının liderlerini Nesnelerin İnterneti ve dijital dönüşümü tartışmak üzere İstanbul'da bir araya getirdi.
Plastik alışveriş poşetlerini tüketiciye en az 25 kuruştan satılmasını içeren Çevrenin Korunmasına Yönelik Kanun Resmi Gazete'de yayınlandı.
Hepsiburada.com verilerine göre 2018 yılı sonbaharında geçen yılın aynı dönemine göre elektrikli ev aletlerine olan talep yüzde 49 oranında artmış görünüyor.
5. Dünya İnternet Konferansında "2018 Dünyada İnternetin Gelişimi" ve "2018 Çin'de İnternet Gelişimi" isimli rapor yayınlandı.